fbpx

John Pierrakos od A do Z – cz. 2

Druga część artykułu napisanego przez doktora Jaca Conawaya, jako mowa otwierająca międzynarodową konferencję Core Energetics – Core World Wide 2014

Tekst opublikowany za zgodą autora. Wszelkie prawa zastrzeżone

 

JOHN PIERRAKOS OD A DO Z – cz. 2
Jac Conaway o Core Energetics
Tłumaczenie: Ala Konopko-Ulanecki

Pozwólcie, że podzielę się z Wami moimi przemyśleniami na temat podstaw Core Energetics.

Core Energetics bazuje na dwóch podstawowych zasadach. Pierwsza z nich to ciało ze wszystkimi jego aspektami: anatomią, fizjologią, emocjami, świadomością i celowością. Tego typu nacisk kładziony na ciało, jako fundamentalny aspekt psychologii ludzkiej wciąż nie jest ogólnie akceptowany w wielu instytucjach nazywających siebie instytucjami kształcenia wyższego. Jako efekt kreują one otwarte pole dla szerokiego zastosowania leków psychotropowych. Sam koncept utrzymujący, że ciało stanowi nierozłączną części ludzkiej psyche wciąż jeszcze wywołuje u wielu protest i ostry sprzeciw. Jednakże widoczny jest powolny, ale stabilny postęp w tej dziedzinie, świat zaczyna dostrzegać to, co my widzimy od dekad. Zawsze musimy pamiętać, że negatywne reakcje spowodowane są tutaj faktem, że my wciąż wyprzedzamy ogólnie uznany nurt myślenia.

Druga zasada to koncepty Pathwork, które są absolutnie fundamentalne dla Core Energetics. Terminologia typu: Wyższe Ja, Niższe Ja, Maska, podróż duszy i tp., są bezpośrednimi zapożyczeniami z filozofii Pathwork. Koncepty te wciąż wywołują reakcje w wielu z nas związanych z Core Energetics, nie wspominając już o osobach z zewnątrz. Mówimy o duchowym aspekcie Core Energetics, jednakże często mamy problem z wcieleniem tego konceptu w życie, i włączeniem go w pracę z naszymi klientami. Chcę tu zadać pytanie i proszę Was, odpowiedzcie sobie na nie szczerze, jeżeli pominiemy duchowość w naszej pracy, co tak naprawdę będzie nas odróżniać od Bioenergetyki albo innych popularnych modeli terapeutycznych zorientowanych na ciało? Głęboko wierzę, że to jest właśnie podstawowe zagadnienie, o którym powinniśmy rozmawiać. Jest to ten aspekt naszej spuścizny, który nie jest dostatecznie mocno zaznaczany w naszym programie szkoleniowym ani też w naszej pracy z klientami. Ryzykujemy, że, pomimo iż Core Energetics jest tu prekursorem, inne szkoły terapii zorientowanej na ciało prędzej czy później prześcigną nas w tym aspekcie. Przyjrzyjcie się uważnie najnowszym tendencjom pojawiającym się w świecie terapii somatycznych, coraz więcej mówi się na temat miejsca duchowości w terapii.

Duchowość – Co to takiego? Co mamy na myśli mówiąc o niej? Jak podejść do tego zagadnienia w kontekście religijnych tradycji osoby? A co jeśli chodzi o reinkarnację? Czy i jaką wartość wnosi to zagadnienie do pracy z klientami? Ostatecznie filozofia Pathwork opiera się na koncepcie reinkarnacji, stwierdzając jednocześnie, że wracanie a nawet rozmowa na temat poprzedniego życia nie jest w żaden sposób konieczna do tego, żeby dokonywać zmian i prowadzić pełne, satysfakcjonujące życie dzisiaj. Jaką więc ma wartość angażowanie się w duchowe życie naszych klientów? A jeśli chodzi o sny lub doświadczenia transcendentalne? Jak, jeśli w ogóle, możemy używać ich w naszej pracy? Moje wieloletnie doświadczenie wskazuje na to, że szczególnie w naszej amerykańskiej kulturze unikamy tych zagadnień, szczególnie w czasie szkoleń i treningów. Dla przykładu w Brazylii są to sytuacje swobodnie i szeroko dyskutowane ze studentami i omawiane z klientami. Jak wygląda ta sytuacja w Europie, w Meksyku czy w Australii? Uważam, że jako międzynarodowa społeczność, potrzebujemy tu szeroko zakreślonej dyskusji na te tematy.

Nawet, jeśli chodzi o aspekt pracy z ciałem, zaobserwowałem, że wielu z nas skupia większość swojej uwagi na procesie psychologicznym pomijając najbardziej podstawowy aspekt naszego szkolenia i pracy – anatomię i fizjologię. Wielu studentów zakwalifikowanych na nasze szkolenie, kończy go bez dostatecznie głębokiej wiedzy na temat ciała. Dla przykładu, uważam, że student nieposiadający dostatecznej wiedzy na temat układu krążenia nie jest w stanie funkcjonować adekwatnie, jako terapeuta w metodzie zorientowanej na ciało. Niefortunnie spotkałem się z tego typu sytuacjami wielokrotnie ucząc klasy podyplomowe w Instytutach Core Energetics.

Mam dla was jeszcze jedno pytanie, czy pamiętacie termin „Core Evolution”? To był Johna sposób na definiowanie, o co tak naprawdę chodzi w Core Energetics. Pamiętam, że używał tej frazy w przynajmniej dwóch przypadkach. Jeden z nich to, że Core Energetics pomaga ludziom w ich własnej ewolucji, co jest nierozłącznym aspektem Core Energetics i Pathwork.

Core Energetics w swoim podstawowym założeniu jest narzędziem prowadzącym do ewolucji świadomości ludzkiej!

Naszym zadaniem jest stawianie sobie coraz to nowych wyzwań i eksplorowanie niezbadanych jeszcze obszarów świadomości. Nie zapominajmy, że pozostawanie na krawędzi daje nam zarówno poczucie podekscytowania jak też głęboką potrzebę podejmowania ryzyka i mierzenia się z tym, co jest nieznane. Chcę, żebyście byli trochę szaleni, nie znam żadnego innego sposobu na to, żeby pozostać młodym, dynamicznym, podekscytowanym i utrzymać kontakt ze sobą samym i innymi poprzez generacje. To jest właśnie sedno drugiego znaczenia, w jakim John używał pojęcia Core Evolution.

Core Energetics musi podlegać systematycznej ewolucji. Żeby tak się działo, my sami musimy być otwarci na ciągle zmiany i nowe podejścia, musimy poddawać się ciągłej ewolucji. Proces ten wymaga od nas nie tylko ciągłego podejmowania ryzyka, ale też świadomej rezygnacji z tego, co nie działa. To jest właśnie podstawowy aspekt zmiany, nowe odkrycia i koncepty pojawiają się zmieniając środowisko, w którym funkcjonujemy a naszym zadaniem jest uświadamianie sobie zachodzących zmian i zaniechanie przestarzałych, przyzwyczajeń i nawyków, które straciły swoje zastosowanie. Naturalnie w tym procesie zmian musimy mieć stale na uwadze to, co jest fundamentalne dla rozwoju świadomości w naszym życiu, ten fakt nadaje jeszcze większej wagi rozpoczętemu tutaj dialogowi.

2019-01-24T19:34:37+00:00