fbpx

Felieton Liz Carl cz. 3 “Utrzymać żywego Erosa”

Ela Szczygielska Carl, LCSW,CCEP, EMM, Dyrektor Szkoły Core Energetics w Polsce: 

Mam dużą przyjemność tworzenia dla Was krótkich artykułów o relacjach. Całym sercem zapraszam Was do przeczytania tego felietonu, który mam nadzieję, zachęci Was także do wspólnego udziału w warsztacie dla par “Głęboka więź”. 

Często spotykam się z pytaniem – “Jak mogę przekonać mojego partnera/męża do udziału w warsztacie, wspólnym rozwoju?”

Zadałam je Brianowi Gleasonowi – LCSW, CCEP, twórcy Embodied Couples Therapy, nazywanej też the Exceptional Marriage Method. To jedna z metod terapii dla par, która dzięki skoncentrowanej na sercu pracy z ciałem, pomaga uzdrowić i ożywić partnerstwo. Brian i jego żona, Marcia Gleason (LCSW, CCEP) pracuję z parami i prowadzą dla nich warsztaty od 25 lat.

Oto co Brian odpowiedział:

“Jak przekonać? Powiedziałbym im, że udział w warsztacie ma szanse znacznie poprawić ich życie seksualne!”

Zaskoczona zapytałam: “Ale jak?

Wyjaśnił, że kiedy związek jest wyczerpany, para regularnie się kłóci – trudno jest z łatwością dawać uczucie i osiągnąć intymność seksualną. “Konflikt, uraza, brak jasności jest przeszkodą między ludźmi, mimo, że ich ciała, serca i umysły naprawdę chcą siebie czuć i być blisko siebie. Na naszych warsztatach pary często są zaskoczone tym jak bardzo stają się bliżsi sobie, już podczas zajęć. Udział w takim nowym doświadczeniu, zazwyczaj powoduje odkrycie nowej pasji i miłości do siebie. Dlatego skorzysta na tym także ich sfera seksualna!”.

Nie mogłam się z tym nie zgodzić – Dziękuję Brian!

Jednym z najbardziej powszechnych zjawisk w związku, który sprawia, że staje się on gnuśny i nieromantyczny jest…

Uznanie, że Twój partner to pewnik. Albo odwrotnie – uznanie, że Ty jesteś pewnikiem dla niego/dla niej.

Najczęściej taka postawa po prostu ‘wkrada się’ w relację.

Poznajesz właściwą osobę. Na początku wszystko jest fascynujące, oboje poznajecie swoje strefy komfortu – jesteście wdzięczni, że etap poszukiwań jest za Wami. W końcu możecie zacząć budować życie z drugim człowiekiem! Z pozoru łatwe budowanie wspólnego życia okazuje się być ciężką pracą. Inną, niż w znaczeniu zawodowym, a jeśli macie dzieci – nawet cięższą, z miłości do nich. Zakładam, że jesteście dobrym zespołem i dzielicie się obowiązkami. Nieuchronnie jednak, wraz z odpowiedzialnością, pojawiają się wzajemne oczekiwania – zarówno te wyrażane jak i niewypowiedziane. To jest moment, gdzie relacja często się „wykoleja”. Pojawia się błędna komunikacja albo wzajemne oczekiwania wywołują stare sprawy z przeszłości, co prowadzi do nieporozumień i konfliktów.

RELACJE SĄ JAK SAMOCHODY. Aby mogły funkcjonować na optymalnym poziomie, potrzebują dostrojenia. Jeśli czujesz, że jesteś w takim miejscu…Viola! Warsztat GŁĘBOKA WIĘŹ – DEEPER CONNECTION w Sopocie może być pomocny.

To może być potężne, uzdrawiające i przyjacielskie doświadczenie – uczestnictwo w warsztacie,
podczas którego inni ludzie również pracują nad powrotem do siebie. Potrzeba odwagi, aby 
pojawić się na warsztacie dla par, ale mogę zapewnić, że może być on również głęboki i pełen zabawy.

Zapraszam Was do rejestracji na warsztat, prowadzony przez moich kolegów po fachu, dwoje fantastycznych terapeutów par, małżeństwo – Anna Timmermans (CCEP, EMM) i Cees van Loon (CCEP, EMM). Powstał on po to, by pomóc parom oczyścić ich drogę i stworzyć atmosferę głębokiej więzi i bliskości.

Na koniec przywołam cytat zaczerpnięty z książki Eros, Miłość, Seksualność Johna C. Pierrakosa:

Eros musi być ciągle rozpalany, ponieważ wypala się tak, jak meteor przedostający się do atmosfery. 
Kiedy się wypala, zaczynają się nasze problemy: ten, którego uważaliśmy za pociągającego, okazuje się 
mieć irytujące nawyki, które z radością ignorowaliśmy pod wpływem erosu. A jak płomień erosu może zostać ponownie rozpalony?
Poprzez samoobjawienie. Gdy ujawniamy coraz głębsze prawdy o nas samych - nasze obawy, nasze niedoskonałości, nasze winy 
- otwieramy naszą duszę na naszych ukochanych w nowy i wyrafinowany sposób. Trzeba zachować ekscytację sobą, aby utrzymać eros przy życiu."

Jesteś gotowy na zachwycenie się swoim partnerem?

2019-10-01T18:08:15+00:00